Розрахувати гідропривід
Гідронасоси та сфери їх застосування
Гідронасоси та сфери їх застосування

Гідронасоси та їх поширення

Гідравлічна система – це пристрій для перетворення малого зусилля в значне з використанням для цього енергії потоку рідини. Гідравлічні системи популярні через свою високу ефективність роботи, надійність і відносно просту конструкцію.

Гідравлічна енергія потоку робочої рідини створюється завдяки роботі гідронасосів, які є джерелом живлення для гідравлічних систем. Вони належать до класу гідравлічних машин, що перетворюють енергію руху приводної ланки (валу) в енергію потоку робочої рідини. В якості привода для гідронасоса найчастіше застосовується електродвигун, а також привод від м'язового зусилля, або двигуна внутрішнього згорання. Гідронасос це обладнання, за допомогою якого можна організувати подачу під тиском і транспортування рідин різних видів і консистенцій. Це обумовлює широкий спектр сфер застосування гідронасосів у різноманітних видах промисловості, сільському господарстві, нафтогазовидобуванні, авіа- та автомобілебудуванні тощо.

Класифікація типів гідронасосів

Класифікація гідронасосів – це складне і неоднозначне завдання, оскільки існує багато їх типів. Насоси класифікують за низкою ознак: за призначенням, принципом дії, сферою застосування, величиною подачі та напору. Стисла їх характеристика наведена на мал.1.

Мал.1. Класифікація насосів 

За принципом дії, гідронасоси поділяються на два класи динамічні (відцентрові) і об’ємного типу. До динамічних відносяться інерційні насоси тертя та лопатеві. Рідина в незамкнутому обсязі їх камер переміщається під впливом гідродинамічних сил.

В об'ємному гідронасосі  присутній витискувач робочої рідини –  робоча камера. Це обмежений простір, що поперемінно сполучається з входом та виходом гідромашини та здійснює всмоктування рідини в насос та її витіснення з нього.

За характером руху витискувача об'ємні гідронасоси поділяються на зворотно-поступальної дії та роторні. Серед роторних найбільше розповсюдження серед сфер застосування отримали шестеренні та пластинчасті насоси, серед зворотно-поступальної дії – поршневі (аксіально-поршневі, радіально-поршневі).

ТОВ “Гідро-гід“ представляє широкий вибір насосів різних типів, основні з яких представлені на мал. 2.

а)

б)

в)

Мал.2. Типи гідронасосів: а) шестеренний, б) аксіально-поршневий; в) секційний

Основні параметри гідронасосів

Вибір гідронасосів здійснюють за наступними основними параметрами: робочий об'єм, тиск, подача (продуктивність). В якості допоміжних характеристик застосовують: частоту обертання валу, потужність, повний ККД. Одиниці вимірювання та визначення параметрів наведено в таблиці 1.

Назва параметра Визначення параметра
Подача, м3/с (дм3/хв, л/хв) Добуток робочого об'єму та частоти обертання приводного валу насоса
Тиск, Па (бар, кгс/см2) Тиск масла в гідроприводі - це сила, з якою рідина в закритій системі призводить до роботи окремі взаємопов'язані механізми.
Робочий об'єм, м3 (дм3) Подача (кількість робочої рідини, що проходить через гідромашину) за один оберт приводного валу.
Споживана насосом потужність, Вт Добуток величини крутного моменту на валу гідронасоса (Н∙м) та кутової швидкості обертання його валу.
Корисна потужність, Вт Пряма залежність (добуток) між різницею (перепадом) тисків (МПа) на вході та виході з насоса та подачею (м3/с) робочої рідини, що проходить через нього за певний проміжок часу.
Частота обертання валу, с-1 (об/с) Величина, що дорівнює кількості повних обертів вала за одиницю часу. Одиниця виміру частоти обертання в СІ с-1, тимчасово допускається застосування одиниці виміру частоти обертання, вираженої в об/с та об/хв.
Повний коефіцієнт корисної дії (ККД) Комплексний показник, який враховує ККД механічних і гідравлічних складових частин гідронасосу,  характеризує втрати потужності та якість роботи пристрою.

Табл. 1. Основні параметри гідронасосів

Сфери використання об’ємних гідронасосів

У даній статті вже згадувалось, що насоси мають значний перелік галузей промисловості, техніки для їх використання. Представляємо Вашій увазі найбільш розповсюджені в табл. 2.

Галузі застосування
Машинобудівна промисловість Металургійна промисловість

Нафтогазо-добування 

Робототехніка
Хімічна промисловість Автомобільна промисловість

Сільсько-господарська техніка

Підйомно-транспортне обладнання

Кар’єрна техніка Муніципальна техніка
Пресове обладнання Будівельна техніка
Космічна промисловість Авіаційна промисловість
Симулятори Атракціони

Табл. 2. Галузі застосування гідросистем та гідронасосів

Переваги та перспективи розвитку

Такий широкий спектр застосування гідравлічних приводів та гідронасосів, наочно показує та підтверджує наступні переваги їх використання:

  • Висока ефективність;
  • Потужність;
  • Надійність та довговічність;
  • Можливість регулювання параметрів роботи;
  • Економічність, невеликі габарити та маса;
  • Широкий вибір.

Розвиток та вдосконалення технологій в галузі гідронасосів має перспективи у напрямку використання різних методів та матеріалів для покращення їхньої ефективності та надійності. Деякі з можливих шляхів удосконалення цих систем можуть включати:

  • Використання передових матеріалів для покращення механічних властивостей компонентів гідронасосів;
  • Застосування новітніх технологій у виробництві, що дозволять зменшити енергоспоживання та підвищити продуктивність;
  • Розробка і впровадження інноваційних систем керування, що сприятимуть оптимізації роботи гідронасосів.

Це лише деякі можливості, якими можна скористатися для подальшого розвитку галузі гідронасосів.