Розрахувати гідропривід
Як правильно підключити гідророзподільник?
Як правильно підключити гідророзподільник?

Навчаємося правильно підключати гідравлічний розподільник: професійні поради 

Будь – яка гідросистема поєднує в своєму складі різні типи гідравлічних елементів. Гідророзподільник у гідросистемі є одним з найважливіших елементів, який відноситься до підрозділу направляючої гідроапаратури та задає напрям руху робочої рідини.

Типи гідророзподільників та їх функції

Розподільники конструктивно поділяються на золотникові, клапанні та кранові. У переважній більшості гідророзподільники мають золотникову конструкцію, так як така конструкція дозволяє забезпечити більш широку номенклатуру гідроапаратів по функціональним можливостям та спрощує виробництво. Також розподільники підрозділяються на апарати прямої та непрямої дії. Прямої дії золотникового типу мають в корпусі зазвичай один золотник, який безпосередньо переміщується в корпусі та перерозподіляє потік робочої рідини (гідророзподільники ДУ10 та меншого ДУ). Гідророзподільники непрямої дії золотникового типу мають у корпусі два золотника, один з яких (основний) перерозподіляє поток робочої рідини, а інший золотник, меншого розміру (пілот), забезпечує гідравлічне керування основним золотником (гідророзподільники ДУ16 та більше).

По типу під’єднання до гідросистеми поділяються на гідроапарати різьбового(трубного) та стикового(плиткового) монтажу. Гідророзподільники трубного монтажу під’єднуються  за допомогою різьбових фітінгів, а стикові монтуються на спеціальних монтажних плитах та функціональних гідроблоках.

Гідророзподільники по типу керування підрозділяються на:

  • ручні, або механічні (керування від рукоятки, важелем з тросом, кулачком тощо).
  • електромагнітні (за допомогою роботи електромагніту,переміщується золотник або клапан).
  • з гідравлічним керуванням (переміщення за рахунок зовнішнього або внутрішнього потоку робочої рідини під тиском).
  • пневматичне (переміщення за рахунок тиску потоку повітря).

Основними функціями гідророзподільників є:

  • керування напрямком потоку робочої рідини (подача в одну з порожнин робочого гідравлічного органу, злив з іншої порожнини);
  • зупинка/запуск руху потоку;
  • розвантаження гідросистеми в зливну лінію;
  • запирання ділянки гідросистеми;
  • гідравлічне (за допомогою потоку робочої рідини під тиском) керування іншими гідроапаратами - лінії гідрокерування.

Мал 1.Гідророзподільник непрямої дії (з пілотом).

Запирання потоку в середній позиції

Мал.2 Гідророзподільник прямої дії.

Розвантаження в середній позиції лінії P на T

Вибір правильного гідророзподільника

При виборі  гідророзподільника треба орієнтуватися на декілька факторів:

  1. Схема роботи гідророзподільника. Для її вибору треба розуміти, як буде працювати гідравлічний робочий орган (гідроциліндр, гідромотор тощо), його циклограмма дії. У найбільш поширених гідросхемах важливо правильно обрати схему нейтральної позиції та зробити вибір між двох- та трьохпозиційним гідророзподільником. У нейтральній позиції, у залежності від вибраної схеми розподільник може  повністю запирати рух робочої рідини з усіх ліній або з’єднувати лінію насосу та/або лінії гідроциліндру зі зливною лінією, існують також інші варіанти.
  2. Тип керування гідророзподільником. Найпростішим у монтажі та експлуатації  є варіант  ручного керування  гідророзподільника з рукояткою  або через трос. Якщо розташування гідророзподільника в гідросистемі не дозволяє пряме ручне керування, існують варіанти з пневматичним або електричним керуванням. З пневматичним керуванням слід використовувати якщо встановлена, або є доцільним встановлення пневмосистеми (компрессор, блок підготовки повітря, пневморозподільник тощо). Більш пріоритетним варіантом є  розподільники з електричним керуванням. По робочій напрузі на електромагніт гідророзподільники  обираються в основному на 12В (мобільна техніка), 24В (стаціонарна техніка) постійної напруги та 220В перемінної напруги в залежності від електросхеми та умов експлуатації гідросистеми.
  3. Тип приєднання гідророзподільника. Більш простим являється варіант з різьбовим приєднанням, так як він не потребує додаткових монтажних плит, що потрібні для гідророзподільника стикового монтажу. З іншого боку, перевага стикових гідророзподільників це, зазвичай, більша компактність, та менша кількість зовнішніх з’єднань (фітінгів, трубопроводів тощо). У будь-якому випадку вибір треба робити індивідуально по кожній гідросистемі, в залежності від набору гідроапаратів та вибраним місцем їх розташування.                         

Послідовність підключення

При під’єднанні до гідросистеми важливо правильно підключити лінії гідророзподільника. Зазвичай всі лінії промарковані на самому гідроапараті (Р- лінія тиску від насосу, Т- зливна лінія, А та В- до робочого органу), див.мал.1 , мал 2.,мал 3. На гідророзподільниках стикового типу  для монтажу на плиті треба правильно співставити отвори з отворами на монтажній плиті, або перевірити відстань між отворами кріплення (ДУ6). Електромагнітні роз’єми під’єднувати тільки при відсутності напруги на лінії.

Мал.3.Монтажна плита під гідророзподільник стикового типу з позначеними отворами P,T,A,B

Мал.3. Стикова поверхня для гідророзподільників ДУ6, розміри під гвинти, для правильного монтажу гідророзподільника.

Тестування та налагодження

Тестувати гідросистему зі встановленими розподільниками краще спочатку при мінімальному тиску, перевіривши відсутність витоку робочої рідини з під гідророзподільників, поступово збільшувати тиск в декілька етапів, перевірити на максимальному робочому тиску.  Декілька разів перевірити стабільність роботи в різних положеннях золотника/клапана та одночасно забезпечити спуск повітря з гідросистеми.

Безпека та ефективність роботи

Безпека та ефективність роботи гідророзподільника залежить від належної експлуатації. Потрібно не допускати перевищення тиску в гідросистемі, витрати робочої рідини, пульсацій потоку, на які не розрахований гідророзподільник. Важливо слідкувати за відповідністю характеристикам якості та чистоти робочої рідини, тому що 70 % виходів з ладу гідроапаратів виникають у випадку її забруднення. Також бажано витримувати нормальну температуру робочої рідини, так як її перевищення призводить до зовнішніх та внутрішніх витоків та збільшення гідравлічного тертя, що призводить до передчасного зношення гідророзподільника.

Правильне, якісне, ефективне підключення та експлуатація гідророзподільників залежить від багатьох факторів та правил, які слід належно вивчити та по можливості максимально виконувати при експлуатації та  обслуговуванні гідравлічної системи.