Розрахувати гідропривід
Яке масло краще використовувати для гідравліки?
Яке масло краще використовувати для гідравліки?

Масло для гідравлічних насосів

Гідравлічній насос в гідросистемі- це один з найважливіших елементів, іноді найкоштовніший - «серце» гідросистеми. При роботі в складі гідроприводу на гідронасос приходиться найбільше динамічне  навантаження. Так як зношення робочого комплекту насосу залежить у великій мірі від характеристик тертя між цими елементами в робочій рідині, важливо приділяти велику увагу правильному підбору робочої рідини для гідронасосу, а також слідкувати за її станом та характеристиками.

Особливості роботи гідронасосів

При роботі в насосі відбувається один з найінтенсивніших у гідросистемі циклів гідродинамічного тертя. Це зумовлено великою швидкістю руху робочих елементів та повторюваністю їх переміщення за одиницю часу.

Типи робочих рідин для гідронасосів

У системах гідроприводу використовуються в основному різновиди масла на нафтовій основі мінерального складу, які підрозділяються на декілька підтипів. Також в окремих гідросистемах використовуються масла на біорозкладній основі,  важкозаймисті  та інші  рідини, які потребують спеціальних ущільнень та іноді окремих конструктивних виконань самих гідронасосів, якщо це передбачено виробником.

Мінеральні масла можна поділити на декілька основних класів (відповідно стандарту DIN):

Клас HL Клас HLP Клас HV Клас HLP-D

-Клас HL. Масло на мінеральній основі, яке використовується в гідронасосах для найпростіших статичних  гідросистем, де відсутнє динамічне навантаження. Прикладом являється статична система гідрозажиму, де відсутній постійний рух робочої рідини. Причина обмеження використання цього типу масла - відсутність протизносних присадок, робота яких перешкоджає прискореному зношенню насоса та інших елементів гідросистеми.

-Клас HLP. Найбільш розповсюджений для гідросистем, клас гідравлічного мінерального масла, який перекриває потреби для роботи більшості гідравлічних насосів. Цей клас масла містить у собі всі основні присадки, необхідні для стабільної безперебійної  роботи насоса та інших елементів гідросистеми.

-Клас HV. Цей клас мінерального гідравлічного масла схожий за характеристиками з класом HLP, але має додаткові важливі властивості для використання в гідроприводах, які працюють в умовах низьких температур навколишнього середовища або при великому їх коливанні. Даний тип масла рекомендується для використання для вуличної мобільної та стаціонарної техніки.

-Клас HLP-D. Гідравлічні мінеральні масла, у склад яких входять присадки, що дозволяють відділяти з робочого об’єму масла різноманітні елементи забруденння та воду та тримати їх в зваженому (відокремленому) стані. Це масло використовується в компактних гідросистемах у яких відсутній великий гідробак (який би дозволив осідати на дні забрудненим часткам) та в гідросистемах, дуже чутливих до проникнення води у масло. Прикладом гідросистем являються замкнуті гідроприводі, гідравлічні трансмісії дорожніх та інших машин.

Окремо обмежено використовуються такі види гідравлічних рідин:

- Біорозкладні рідини. Виробляються на основі рослинних олій. Використовуються частіше за все в гідросистемах сільскогосподарської техніки, де є особливий ризик забруднення навколишнього середовища.

- Важкозаймисті рідини. Виробляються в різному складі емульсій, використовуються в специфічних техніці з  гідроприводом, де потрібно дотримуватись вогнестійкіх та вибухобезпечних умов експлуатації обладнання.

Вибір оптимального гідравлічного масла

При виборі оптимальної робочої рідини для гідронасосу та загалом для всієї гідросистеми треба перед усім керуватися рекомендаціями виробника насосу та інших гідроелементів. Ущільнення та конструктивні елементи насоса розраховані на певний клас робочої рідини та діапазон її в’язкості. По характеристикам в’язкості в основному масло вибирається з двох основних варіантів- це VG32 и VG46.

Рекомендації з експлуатації гідронасосів

Згідно зі статистикою-забрудненість масла - це причина 70% несправностей в гідросистемах та відповідно і в гідравлічних насосах. Забруднення сильно впливає на ресурс та стабільність роботи насосів, чистота робочої рідини - це один з найважливіших факторів при роботі гідросистеми, тому слід періодично хоча б візуально перевіряти масло на його наявність. При інтенсивному забрудненні масла можна періодично використовувати мобільні фільтрувальні установки. Для роботи гідравлічного насоса критично важливо, щоб рівень масла в гідробаку знаходився на достатній висоті відносно всмоктуючої труби, порушення цього може призвести до виходу зі строю насосу.

При інтенсивній роботі гідросистеми температура масла може доходити до максимальних показників, при цьому зменшується в’язкість, а також змащувальні властивості масла. При цьому  тертя збільшується, так як зменшується товщина масляної плівки між деталями насоса та прискорюється їх зношення.

Важливо: Суворе дотримання правил експлуатації гідронасосів та рекомендацій виробника щодо використання відповідних робочих рідин та періодична перевірка та діагностика стану робочої рідини дозволяють у рази збільшити ресурс гідравлічного насосу, робочої рідини та всієї гідросистеми в цілому.

Правильно підібрати гідравлічний насос, відповідне якісне гідравлічне масло до нього та до Вашої гідросистеми завжди допоможе команда професіоналів компанії «СКР-Гідравлік».