Гідророзподільники: їх особливості, види та типи
Що таке гідророзподільник?
Якщо насос прийнято порівнювати з серцем гідравлічної системи обладнання, то розподільник заслуговує називатися її мозком.
Гідророзподільник - це допоміжний пристрій, завданням якого є зміна вектора руху рідини, що застосовується в системі. Вони здатні змінювати напрямок потоку робочої рідини шляхом повного відкриття або закриття прохідного перерізу. Завдяки можливості контролювати зміну напряму потоків забезпечується правильна послідовність включення робочих механізмів.
Особливості гідророзподільника
Основна функція гідророзподільника - забезпечення правильного розподілу потоку рідини для керування рухом виконавчих механізмів стаціонарного чи мобільного обладнання, машин. Вони мають багато конструктивних рішень, але загальне уявлення про їх роботу можна сформулювати наступним чином.
До основних компонентів відноситься корпус з каналами всередині, через які проходить гідравлічна рідина. Головний регулюючий елемент – золотник, його форма та положення визначають основну функцію гідророзподільника - направляти потік рідини в гідросистемі. Це здійснюється за рахунок зміни положення золотника разом з його поясками, які перекривають для проходження рідини той чи інший канал в корпусі гідравлічного розподільника. Обов’язковим елементом є система керування положення золотника, природа якої може бути електричною, механічною, гідравлічною та комбінованою.
Класифікація типів гідророзподільників
За типом запірно-регулюючого елементу |
|
За типом конструкції |
|
За принципом роботи |
|
За методом керування |
|
За кількістю фіксованих положень золотника |
|
За кількістю зовнішніх гідроліній |
|
За способом приєднання до системи |
|
Де застосовується гідравлічний розподільник?
Сфера використання гідророзподільників в гідросистемах достатньо різноманітні, основні з них:
- промислові верстати, преси;
- крани, маніпулятори, підйомні механізми;
- вантажні транспортні засоби;
- спецтехніка, що використовується в будівельній сфері та гірничого видобутку, сільськогосподарська техніка (екскаватори, грейдери, бульдозери та ін.);
- спецтехніка для будівельної сфери та гірничого видобутку тощо.
Переваги та недоліки гідророзподільників
Переваги:
- компактність;
- простота виготовлення;
- доступність;
- тривалий час експлуатації в широкому інтервалі температур (від -50 °С до + 45 °С);
- надійність.
Недоліки:
- порушення герметичності закриття гідроклапанів, витоки робочої рідини;
- підвищений опір та місцеві втрати тиску;
- можливість тріщин корпусу й кришки;
- спрацювання золотників, конусної поверхні перепускного клапана, хромового покриття важеля, золотників і отворів під золотники в корпусі;
- найпоширенішою причиною надмірного тертя, що зумовлює заклинювання й вихід із ладу деталей золотникових регулювальних пристроїв, є схоплювання поверхонь тертя та корозійно-абразивний процес руйнування сполучених металевих поверхонь деталей, схильних до вібрації.
Гідророзподільники - як важливий елемент гідросистеми
Гідророзподільник відіграє важливу роль в роботі гідравлічної системи, бо саме цей невеликий агрегат відповідає за її адекватне функціонування. Для забезпечення високої енергоефективності гідросистеми, гідророзподільники повинні володіти малими витоками та опорами при протіканні рідини через його камери, мінімальними зусиллями при переміщенні запірних елементів.
При виборі гідророзподільника варто особливу увагу приділити його технічним характеристикам, до яких відносяться:
- витрата оливи, що циркулює через лінії;
- габарити гідророзподільника;
- спосіб монтажу;
- конструктивний тип (за наведеною вище в статті класифікацією) тощо.
Важливо, щоб технічні параметри, тип, конструкція гідравлічного розподільника точно відповідали типу техніки та умовам використання. Для якісного вибору з цього важливого питання краще звертатись до професіоналів.