Розрахувати гідропривід
Нюанси при експлуатації маслостанції
Нюанси при експлуатації маслостанції

Особливості використання маслостанцій

Гідравлічний привод це система, де відбувається в процесі експлуатації неодноразове перетворення механічної, електричної, гідравлічної енергії. Маслостанція є невідємною частиною таких систем та джерелом створення гідравлічної енергії (робочої рідини під тиском). Такі гідравлічні станції досить прості за конструкцією та принципом роботи установки. Їх використання, значною мірою, визначають характеристики та якість гідравлічної системи в цілому, дозволяє економить ресурси та підвищує продуктивність обладнання.

 Призначення та будова маслостанцій

Гідравлічні маслостанції (також мають назву насосної станції, гідростанції, гідроагрегату живлення) призначені для перетворення енергії потоку рідини, яка створена за допомогою насоса, в механічну енергію виконавчих механізмів (гідроциліндрів та гідромоторів). Ця якісна зміна енергій і підсилення вихідних параметрів – одна з основних задач промислового гідроприводу, який, в залежності від сфер застосування, може бути індустріальним, мобільним і промисловим.

Такі гідравлічні станції досить прості за конструкцією та принципом роботи установки (рис.1).

Рис.1. Будова гідростанції 

Будова та конструктивний їх склад може відрізнятись в залежності від сфери використання гідравлічної системи та її  параметрів. Типова гідравлічна маслостанція складається з наступних елементів:

  • Гідробак - стальний резервуар для робочої рідини, з полімерним або лакофарбовим покриттям всередині. Деякі моделі можуть бути з внутрішніми перегородками, за рахунок яких робоча рідина швидше охолоджується та перемішується. Баки маслостанцій виконують функцію зберігання рідини, очищення, відстоювання та затримки домішок, сприяють відділенню кисню та води, подають робочу рідину до насоса та знижують її температуру.
  • Насосне обладнання - складова станції, задача якої подавати під тиском робочу рідину до гідросистем. Насоси в гідростанції можуть бути шестерними, пластинчастими, радіально-плунжерними, аксіально-поршневими зі швидкістю подачі рідини від 3 до 300 літрів в одну хвилину;
  • Приводний двигун. Відповідає за перетворення енергії, може бути електричним, дизельним, бензиновим;
  • Трубопровід - система каналів, металевих труб, рукавів високого тиску, що з'єднує насос з усіма іншими елементами обладнання, транспортує через себе робочу рідину до виконавчих механізмів і повертає в бак;
  • Фільтри (зливний, всмоктуючий, нагнітальний) очищає рідину, запобігають проникненню твердих частинок у насосну магістраль;
  • Клапан запобіжний - апаратне забезпечення для вимірювання, стабілізації тиску та запобігання гідравлічної системи від перенавантажень по ньому;
  • Манометр.

У якості додаткових компонентів до складу станцій можуть входити: пристрої для регуляції потоку рідини, теплообмінні апарати, нагрівачі, контрольно-вимірювальне обладнання, датчики, пульти  керування тощо.

Принцип роботи та основні параметри маслостанцій

Принцип роботи маслостанції наступний: робоча рідина з гідробаку, (основне місце її зберігання, охолодження, відстоювання) всмоктується насосом та подається під тиском до гідросистеми. Насос монтується до кришки гідробака, на одній вісі з вихідним валом електродвигуна через з’єднувальну муфту.  В нагнітальному трубопроводі від насоса робоча рідина надходить до манометра для контролю величини тиску та запобіжного клапана, який запобігає  перенавантаженню гідросистеми по тиску. Також до складу гідростанцій може входить гідророзподільник, який розподіляє потоки рідини під тиском по гідросистемі. Після виконавчих механізмів рідина по зливному трубопроводу транспортується до баку. Вихід цього трубопроводу повинен бути організований під рівень масла в баці для запобігання барботажу та насичення рідини повітрям.

До основних характеристик гідравлічних маслостанцій відносяться: 

Номінально робочий тиск — рівень  тиску, на який розрахований основний час роботи маслостанції, МПа, кгс/см2, бар Номінальна подача — об'єм рідини, який нагнітає маслостанція за одиницю часу, м3/хв, л/хв
Об’єм гідробака — об'єм робочої рідини, який необхідний при виконанні робіт в гідравлічній системі, м3. Потужність приводного двигуна, кВт, к.с. 

При виборі гідравлічної маслостанції слід враховувати такі параметри:

-  тип, режими роботи гідрофікованого обладнання;

-  виконання станції: стаціонарна чи мобільна;

-  тип приводу (електричний, бензиновий, дизельний, пневматичний, гідравлічний);

-  робочий тиск та потужність (низький, середній та високий тиск);

-  робочий об'єм бака гідростанції. Необхідний обсяг бака не повинен бути менше 2-3-х хвилинної подачі насоса;

-  тип та бренд виробника розподільної гідроапаратури та комплектуючих.

Класифікація маслостанцій та їх параметрів

Класифікація маслостанцій за різними ознаками наведена в табл. 1.

Таблиця 1 – Класифікація маслостанцій 

По конструкторському рішенню: За методом керування:

- мобільні — мають єдиний корпус або на раму, оснащені для транспортування ручками, вушками для стропового переміщення краном, колесами.

- стаціонарні — гідравлічним модуль, який монтується на гідрообладнанні чи в призначеному для гідравлічної маслостанції приміщенні;

- самохідні — встановлені на самохідному шасі. 

- ручні (з керуванням від розподільної рукояті);

- електронні (з кнопковим пультом управління);

- автоматичні (автоналаштуванням).
За типом приводного двигуна: За тиском:

- з електричним приводом;

- з дизельним приводом;

- з бензиновим приводом;

- з гідравлічним приводом

- низького (до 16 МПа)

- середнього (до 40 МПа)

- високого (до 150 МПа)

- надвисокого (вище 150 МПа)

Загальні вимоги безпеки під час експлуатації гідростанцій 

При роботі з високонапірними гідростанціями середнього та високого, надвисокого тиску персоналу необхідно убезпечитися від ураження струменем мастила. Всі компоненти гідравліки, що знаходяться зовні огороджують захисними кожухами.

При виявленні протікання в малостанції та всій гідравлічній системі потрібно зупинити роботу. Забороняється проводити ремонт гідравліки за наявності високого тиску в маслостанції. 

Не можна допускати перекручування шлангів, це може призвести до їх розриву. Також забороняється експлуатувати рукави високого тиску з такими дефектами як здуття та пошкодження зовнішньої оболонки.

Необхідний систематичний контроль за роботою запобіжних клапанів (якщо вони передбачені). Налаштування клапанів має здійснюватися гідравліками професіоналами.

При появі наступних ознак робота гідростанції має бути припинена: підвищена вібрація та шум, поломка вимірювальної апаратури та виникнення зовнішніх протікань у сполучних елементах.

Дотримання правил техніки безпеки під час експлуатації гідроагрегатів живлення гідросистем є дуже важливим питанням.

Регулярне обслуговування, технічний огляд та ремонт маслостанцій під час  експлуатації 

Регулярне технічне обслуговування необхідно при постійній експлуатації станції, це дозволить завчасно виявити можливі порушення в роботі.

При технічному огляді враховуються низка таких факторів:

-  безперервність роботи станції у режимі «зупинка-запуск»;

-  порушення експлуатаційних правил;

-  зношування деталей від високих навантажень;

-  використання мастила після тривалого простою;

-  наявність корозії та деформування його елементів.

Види робіт, що включаються в обслуговування:

-  візуальний огляд станції та трубопровідної системи на наявність неполадок, пошкоджень та деформацій компонентів;

-  контроль чистоти та якості робочої рідини;

-  тестування параметрів станції, а саме: температуру масла та рівень шуму насоса;

-  заміна елементів гідравліки, якщо необхідно;

-  перевірка станції на наявність витоків та можливості їх появи;

-  налаштування тиску та робота запобіжних клапанів;

-  за потребою модернізація системи підвищення загальної продуктивності гідрообладнання чи системи.

Маслостанція - незамінний помічник гідравліки

Для всіх сфер застосування гідроприводу маслостанція є справжнім помічником, бо живить систему, створює, підтримує та контролює параметри в ній, забезпечує підтримання якості робочої рідини, при професійному проєктуванні та збірці здатна заощаджувати енерговитрати та фінанси. В процесі експлуатації станцій на їх довговічність та  якість роботи суттєво впливає на режими роботи обладнання, постійність технічних характеристик, близьких до номінальних, забезпечення оптимальних параметрів робочої рідини, дотримання рекомендованої періодичності технічних оглядів тощо. Для будь-якої компанії, яка постійно експлуатує гідростанції вигідніше та дешевше – виявити та запобігти можливій несправності, ніж ремонтувати та замінювати дорогі компоненти гідравліки.