Вибір фільтрів для гідравлічної системи
Фільтри гідравлічні
Гідравлічні системи можуть бути різних типів і розмірів, конструктивної складності, призначення та сфер застосування. Але такий широкий діапазон різновидів об’єднує те, що вони потребують захисту від шкоди, яку завдають забруднення – частинки пилу, окислів, конденсату, іржи, волокон, фарби, герметиків, металевих частинок. Абразивні частинки, що потрапляють в систему без фільтрації, пошкоджують чутливі компоненти насосів, клапанів і двигунів гідросистеми. Видалення цих забруднювачів з потоку гідрорідини необхідно для запобігання передчасному зносу та пошкодження компонентів і загальної несправності системи. За це відповідають гідравлічні фільтри (Hydraulic Filters), що встановлюються у різних ділянках гідросистеми. Правильна фільтрація дуже впливає на довговічність гідравлічних систем, і вибір відповідного фільтра не завжди є простим завданням.
Матеріали фільтруючих елементів
Целюлозні матеріали (папір, картон, волокна) характеризуються досить високим ступенем фільтрації. Через свою недовговічність вони встановлюються в гідросистеми, які частіше проходять техобслуговування. |
|
Синтетичні матеріали (поліефірні, поліамідні, склопластикові) ефективні, мають збільшений показник поглинання бруду, строк служби в 4 рази більше за целюлозні, вони служать до 4 разів довше. Характеризуються ступенем фільтрації від 3 мкм до 60 мкм). |
|
Металеві фільтруючі елементи (сітки, дискові елементи) здатні відокремити тільки великі за розмірами частинки, їх ступень фільтрації від 10 до 250 мкм. Цей фактор та їх здатність до регенерації (відновлення) обумовлюють їх використання для попередньої фільтрації та очищення промивних, відпрацьованих мастил. |
Огляд основних типів фільтрів для гідравлічних систем
Фільтри класифікуються за різними ознаками, найбільш суттєві наведені на рисунку.
В залежності від місця встановлення в гідросистему розрізняють:
Всмоктувальні фільтри | Напірні фільтри | Зливні фільтри |
- Всмоктувальні фільтри. Пристрої встановлюються в гідробаці або перед насосом. Робоча рідина з гідробаку всмоктується, проходить очищення від домішок грубих фракцій, надходить в насос та гідросистему. Фільтрація виконується через сітку металевих волокон фільтроелементу, або дрібних частинок неорганічного волокна та целюлози. Очищена олива потрапляє в трубопровід, а потім у насос. Класичні моделі оснащені перепускними клапанами та здатні відсівати частинки розміром від 5 до 25 мкм. Оптимальний ступінь фільтрації (60-250 мкм) досягається при температурі 40°С.
- Напірні фільтри. Застосовуються для тонкого очищення основного потоку рідини та захисту гідросистеми від великих та дрібних (до 3 мкм) частинок забруднень. Сучасні моделі оснащені міцним корпусом високого тиску та електричним індикатором забруднення. Корпусні деталі виконує свою функцію при температурі робочої рідини від 1°С до 80°С та навколишнього середовища від -40°С до 40°С. Матеріал фільтрувального елементу – неорганічне волокно зі смоляною пропиткою, яка забезпечує високу проникність та широку площу фільтрації. Відрізняється тривалим терміном експлуатації та легкістю заміни.
- Зливні фільтри. Алюмінієвий або чавунний пристрій, який розрахований на невеликий тиск, оскільки встановлюється в зливний трубопровід, монтується в кришку бака із зануренням в рідину. Фільтроелемент з целюлози та неорганічного волокна, відфільтровує дрібні частинки бруду. Зливні фільтри виготовляються зі ступенем фільтрації 10 мкм, 25 мкм, 60 мкм і 125 мкм).
Фільтри також класифікуються:
по типу очищення:
- Фільтри грубого очищення (сітчасті, дискові, стрічкові).
- Фільтри тонкого очищення (патронні, касетні, стаціонарні).
- Фільтри з глибинною фільтрацією (волокнисті, шпоночні).
за кількістю потоків:
- частковопотокові (фільтр зі зменшеною ефективністю, через який проходить лише частина робочої рідини, оскільки він встановлюється паралельно системі подачі гідравлічного масла;
- повнопотокові (пропускає через себе весь потік рідини, міститься безпосередньо в гідросистемі, повинен мати клапан обходу, який монтується всередину самого фільтра або в його кожух;
- комбіновані (поєднують властивості двох попередніх типів. Такий підхід гарантує найвищу ефективність очищення гідравлічного масла.
Фактори, що впливають на вибір фільтра
При виборі фільтрів для гідравлічних систем технологічного обладнання, мобільної гідравліки необхідно враховувати параметри та особливості гідросистем:
Одночасно важливими критеріями при виборі фільтрів є рівень тиску, витрати в гідросистемі, тип та характеристики робочої рідини ( в'язкість та температура), тонкість фільтрації у вигляді величини забруднень, які можуть затримувати фільтрувальним елементом. Також важливі строки, інтенсивність та технічні умови експлуатації фільтрів, оскільки вібрації, перепади температур, забрудненість середовища можуть суттєво впливати на конструктивні особливості та розмір.
Процес вибору і встановлення фільтра
Перед вибором фільтра необхідно провести:
- аналіз параметрів гідравлічної системи (величина тиску, витрати, температури робочої рідини) та експлуатаційних умов;
- розрахунок необхідного ступеня фільтрації та продуктивності фільтра;
- вибір типу фільтра та фільтруючого матеріалу;
- вибір місця встановлення в гідросистемі;
- вибір габаритів, типу монтажу та підключення фільтрів до системи.
Проведений аналіз фільтрів показав їх різномаїття та важливість якісного очищення робочої рідини для ефективної та безпечної роботи всієї гідравлічної системи. Вибір фільтра при проєктуванні чи при технічному обслуговуванні відповідальне завдання, яке краще виконувати з комплексним підходом до фільтрації, з урахуванням всіх експлуатаційних чинників. Рекомендується скористатися консультацією фахівця, який допоможе врахувати всі нюанси при виборі гідравлічного фільтра індивідуально до Вашої техніки.